Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Monitory – jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze właściwego?

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy zakupie monitora jest to, do czego go potrzebujesz. Czy chcesz tylko przeglądać strony internetowe, czy może chcesz edytować zdjęcia i filmy? Gdy już masz pomysł, do czego będziesz używać monitora, jest jeszcze kilka innych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Rozdzielczość

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest rozdzielczość. Jest to liczba pikseli, które składają się na ekran monitora. Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejsze wszystko będzie wyglądać. Jednak nie jest to bez wad – wyższe rozdzielczości wymagają mocniejszych kart graficznych i procesorów w celu prawidłowego wyświetlania, co może oznaczać więcej pieniędzy wydanych na modernizację komputera. Monitory komputerowe 3840×2160 czy innej wysokiej rozdzielczości dają jednak niezwykłe efekty i jeśli ktoś kładzie nacisk na jakość i rozmiar obrazu, to powinien je mieć na uwadze.

Typ panelu

Typ panelu odnosi się do tego, ile różnych kolorów każdy piksel na monitorze może wytworzyć jednocześnie. Panele TN są tańsze niż IPS, ale nie oferują tak szerokich kątów widzenia ani dokładności odwzorowania kolorów. Panele IPS są znacznie lepsze do wyświetlania prawdziwych obrazów i filmów, ale kosztują więcej niż panele TN i mają wolniejszy czas reakcji (jak długo trwa zmiana pikseli na ekranie z czarnego na biały). Istnieją również panele VA, które znajdują się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami pod względem ceny i jakości obrazu – są one zwykle uważane za lepsze niż TN.

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania to to, jak często na sekundę (Hz) obraz jest odświeżany na ekranie. Im wyższa liczba, tym płynniejszy będzie obraz, ale do tego potrzebna jest mocna karta graficzna.

Czas reakcji

Jest to czas potrzebny na zmianę jednego piksela na ekranie z czarnego na biały lub odwrotnie. Im niższa jest ta liczba, tym szybciej obrazy pojawiają się na ekranie, co pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu podczas pracy z danymi lub grania w gry.