Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe są obowiązkowe podczas pracy w ogrodzie, ponieważ jak wszyscy wiemy gołymi rękoma nie da się zrobić nic. Dzisiaj rodzai narzędzi jest bardzo dużo co wiąże się z tym, że znajdziemy coś co ułatwi nam każdą pracę w sadzie.

Pierwszy rodzaj narzędzi, który powinniśmy brać pod uwagę to tak zwane narzędzia normalne, czyli takie, jakie stosuje się w większości ogrodów. Drugi rodzaj narzędzi to te, które nie przydadzą się wszystkim, a są jedynie przeznaczone dla osób, które zajmują się zieleniną zawodowo.

Podstawowe oraz zaawansowane narzędzia ogrodnicze

Kosiarka – istnieje wiele rodzai kosiarek od elektrycznych po spalinowe do podkaszarek. Ostatnio popularna stałą się kosiarka automatyczna, czyli taka, która bez integracji człowieka kosi trawę. Elektryczne maszyny do koszenia mają jedną znaczącą wadę, a mianowicie musimy mieć je podłączone stale do gniazdka co w przypadku dużego podwórka może utrudniać pracę. Jednak przy wyborze kosiarki spalinowej powinniśmy zwrócić uwagę na jej wielkość. Taka podstawowa to z reguły 60 cm. Kosiarki spalinowe są lżejsze i łatwiejsze w prowadzeniu jednak szybciej się zużywają co wiąże się z częstymi naprawami lub przymusem kupna nowej.  

Drabina – w ogrodzie powinniśmy posiadać kilka różnych drabin w zależności od ich zastosowania. Najlepiej, aby była to drabina składana jedno oraz obu nożna, ponieważ możemy ją oprzeć o ścianę jak i stabilnie ustawić np. drabina obunożna może przydać się w przypadku malowania albo mycia okien, a jednonożna do przymocowania czegoś oraz pozbycia się ptasiego gniazda lub ula. 

Dmuchawa plecakowa – narzędzie dla bardziej zaawansowanych ogrodników. Służy do szybkiego i hurtowego zdmuchiwania liści oraz sprzątania dużych posesji.

Kosa – coraz rzadziej spotykane narzędzie, ale dalej używane. Pełni podobną rolę co podkaszarka jednak służy do koszenia wysokiego trawnika. 

Taczka – narzędzia ogrodnicze oraz ciężkie elementy takie jak cegła, beton, piasek itp. możemy przewieść za pomocą taczki co jest dużym ułatwieniem, gdyż nie będziemy szybko zmęczeni oraz nie nadwyrężymy swojego kręgosłupa.