Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

O czym warto pamiętać, wracając po przerwie do treningów?

Powrót do treningów po przerwie może być równie trudny, jak zaczynanie od zera. Jeśli jednak będziesz ostrożny i dokładnie zaplanujesz swój powrót, możesz wrócić silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Więcej sportowych treści znajdziesz na desporto.pl

Nie wracaj zbyt wcześnie

Nie zaczynaj treningu, dopóki nie odzyskasz 100% sprawności po kontuzji lub chorobie. Zbyt wczesne forsowanie się może jeszcze bardziej pogorszyć Twoją kondycję i sprawić, że powrót do formy zajmie Ci więcej czasu.

Najpierw wykonaj kilka podstawowych ćwiczeń siłowych

Jeśli przez jakiś czas nie ćwiczyłeś, wykonaj najpierw kilka podstawowych ćwiczeń siłowych (np. przysiady i wypady), zanim przejdziesz od razu do ćwiczeń cardio, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Pomoże to stopniowo podnieść poziom sprawności fizycznej, tak aby organizm był gotowy na bardziej intensywne ćwiczenia w późniejszym okresie. Można także poprosić lekarza/trenera/trenera o poradę, jakie ćwiczenia najlepiej odpowiadają potrzebom i poziomowi sprawności fizycznej na tym etapie.

Wracając do treningów po przerwie, ważne jest, by działać powoli. Może Cię kusić, by od razu wrócić do starych zajęć, ale to może prowadzić do kontuzji i wypalenia. Pierwsze kilka tygodni treningu po przerwie powinno obejmować treningi o niskiej intensywności. Pozwoli to stopniowo zwiększać poziom sprawności bez ryzyka kontuzji.

Jeśli chodzi o treningi, powinieneś także przedkładać jakość nad ilość. Oznacza to, że zamiast wielu krótszych treningów, powinieneś wybrać kilka dłuższych sesji w tygodniu, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać każdą z nich.