Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Czy wielkość psa ma znaczenie przy wyborze karmy?

Wielkość Twojego psa może być ważnym czynnikiem przy wyborze karmy. Stąd też nieraz się rozróżnia na takie produkty jak karma dla dużego psa czy przekąski dla małych czworonogów. Inna sprawa, że pies z nadwagą może potrzebować mniej jedzenia niż pies o normalnej wadze, tego samego wzrostu i wagi.

Jednak wybierając karmę, najlepiej skupić się na indywidualnych potrzebach psa, a nie na tym, ile waży lub jaka jest jego rasa.

Jeśli chodzi o żywienie psa, weź pod uwagę te czynniki:

Wiek i styl życia

Szczenięta i psy seniorskie potrzebują różnych ilości kalorii i składników odżywczych w zależności od ich wieku i poziomu aktywności. Szczenię może potrzebować więcej kalorii niż dorosły pies, aby wspierać wzrost; starsze psy potrzebują mniej kalorii, ponieważ z wiekiem zwalniają tempo. Niektóre rasy są również podatne na problemy ze stawami w średnim wieku, które mogą wpływać na ich poziom aktywności, a tym samym na ich potrzeby żywieniowe.

Uwagi związane z rasą

Niektóre rasy mają specjalne wymagania żywieniowe, które należy uwzględnić przy wyborze karmy – na przykład niektóre rasy mają tendencję do dysplazji stawów biodrowych (bolesne schorzenie, w którym stawy nóg nie rozwijają się prawidłowo podczas dojrzewania). Ogólnie rzecz biorąc, rasa nie jest tak ważna jak wiek i styl życia w określaniu potrzeb żywieniowych Twojego psa. 

Aby określić indywidualne potrzeby żywieniowe psa, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Będzie on w stanie powiedzieć, jakie konkretne czynniki (takie jak rasa, wiek i styl życia) są istotne w przypadku Twojego psa.