Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Czym są kompetencje miękkie?

Kompetencje miękkie mogą być trudne do zdefiniowania i określenia. Toczy się wokół nich 

wiele dyskusji, ponieważ trudno je zmierzyć, ale są one ważne w każdym aspekcie miejsca pracy, a nawet w życiu osobistym.

Nie są one łatwe do zdefiniowania i trudno jest dokładnie określić, czym są „miękkie” kompetencje, ale jest kilka cech, które moim zdaniem sprawiają, że te umiejętności są tak ważne: inteligencja społeczna, zdolność do adaptacji, inteligencja emocjonalna, osobowość, komunikacja, empatia i samoświadomość. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z kimś, kto był świetny w tych sprawach, wiesz, że mogą być one nieocenione w każdej sytuacji. Umiejętności te nie zawsze mają bezpośredni wpływ na zdolność do wykonywania pracy per se, ale są bardzo ważne, jeśli chodzi o pracę zespołową – jeśli masz te umiejętności i pracujesz z innymi, którzy też je mają, to wszyscy odniesiecie sukces jako grupa.

Komunikacja jest absolutnie niezbędna w każdym środowisku zawodowym. Niezależnie od tego, czy chodzi o udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnych, czy o jasną komunikację z klientami lub współpracownikami – aby odnieść sukces, trzeba umieć dobrze mówić i pisać. A kompetencje miękkie mogą naprawdę pomóc w zrozumieniu znaczenia tego rodzaju komunikacji. 

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie teamowi.pl