Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Zakup opon na sezon letni

 

Wraz z nadejściem wiosennych dni i wyższych temperatur kierowcy decydują się na zmianę opon na opony samochodowe letnie. Cześć z nich z powodu granicznego wyeksploatowania opon w zeszłym sezonie zmuszona będzie do dokonania zakupu nowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, wręcz banalne zadanie. Kiedy jednak przyjrzymy się tematowi bliżej, okaże się, że wybór opon na rynku jest ogromny. Rozpiętość cenowa znaczna a parametry techniczne mogą się między sobą znacznie różnić. Jak pokazuje doświadczenie, w przypadku nowego ogumienia nie zawsze  wysoka cena równa się dobrej jakości i odwrotnie. Największy udział w rynku opon mają te dedykowane samochodom osobowym, miejskim i przeznaczone do niewielkich SUV-ów.

Przed zakupem ogumienia powinniśmy dokładnie zweryfikować jakich opon potrzebujemy. Ważne jest aby ich nośność odpowiadała masie pojazdu, który użytkujemy. Może być to problematyczne, ponieważ zarówno producenci jak i sklepy internetowe opisują te parametry w bardzo różny sposób. Przed zakupem dobrze jest dopytać lub dokładnie doczytać jak interpretować oznaczenia na oponie. Warto mieć na uwadze fakt ,że opony do niektórych vanów mogą znajdować się w katalogach z oponami do aut dostawczych.

Kiedy już dokładnie znamy parametry opon, których poszukujemy powinniśmy wybrać kilka i porównać ich parametry techniczne. Znaleźć je możemy na stronach producentów, w internetowych serwisach poświęconych motoryzacji, a także w fachowej prasie. Jest kilka parametrów, które powinny być kluczowe przy wyborze opony. Jednym z nich jest zachowanie się opony na mokrej nawierzchni. W szczególności istotny jest tu czas hamowania. Im krótszy tym lepszy. Dobrze jest również wiedzieć jak opona będzie się sprawowała na suchej powierzchni. Tutaj podobnie kluczowe jest hamowanie. Właściwości jezdne opony także nie są bez znaczenia. To, jak kleją się do drogi, jaką mają przyczepności i elastyczność również decyduje o naszym bezpieczeństwie. Nawet najbezpieczniejsze samochód ze słabymi oponami traci swoje atuty. Opony także mają wpływ na spalanie. Przy wysokich cenach paliw ten parametr dziś znaczy więcej niż jeszcze kilka lat temu. Im niższe mamy opory toczenia tym mniej pali nasz samochód. Możemy zatem przyjąć, że opona idealna powinna gwarantować nam wysoki poziom bezpieczeństwa na każdym rodzaju nawierzchni, mieć dobre właściwości jezdne i nie podlegać nadmiernej eksploatacji, co znacznie wydłuży jej żywotność. Nie warto szukać oszczędności w trakcie zakupu opon. Niższa cena to bardzo często słabe właściwości. Wiele różnych zestawień pokazuje, że czasami niewielka różnica w cenie daje ogromną różnicę w bezpieczeństwie na drodze. Korzystnie jest zatem dopłacić kilka lub kilkanaście złotych uzyskując w zamian komfort jazdy i bezpieczeństwo własne oraz najbliższych. Jednak ani doskonała opona, ani najbezpieczniejszy samochód w swojej klasie niewiele zdziałają jeżeli nie dostosujemy prędkości do warunków panujących na drodze i nie dostosujemy się do panujących na niej przepisów.