Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Jak działa dysk twardy?

Gdy masz komputer, do przechowywania informacji używasz dysku twardego. Na dysku twardym dane są przechowywane magnetycznie na wirujących talerzach pokrytych materiałem magnetycznym. Gdy dyski się obracają, czujnik odczytuje dane i przesyła je do pamięci komputera. Dyski magnetyczne są używane do przechowywania dużej ilości danych, ponieważ nie mają ruchomych części, co czyni je bardzo niezawodnymi i trwałymi. Pojemność dysku twardego zależy od wielkości każdego maleńkiego obszaru na dysku pokrytego materiałem magnetycznym. Im mniejszy jest ten obszar, tym więcej danych można przechowywać w jednym miejscu.

 

Zanim będzie można wykorzystać tę przestrzeń do przechowywania dokumentów i plików, w komputerze muszą być zainstalowane specjalne programy, które umożliwią mu „rozmowę” z dyskiem twardym. Bez tego oprogramowania komputer nie może zrozumieć, co znajduje się na dysku. Jednym z powodów, dla których komputery stały się tak popularne, była możliwość korzystania z dysków, a także dyskietek do przechowywania informacji. Inną zaletą twardych dysków jest to, że pamiętają wszystko, nawet jeśli wyłączysz komputer lub jeśli ulegnie on awarii (co może spowodować utratę wszystkich informacji przechowywanych w pamięci). Nowoczesne komputery mają dyski twarde, które składają się z kilku talerzy (platters), które obracają się w kółko wewnątrz obudowy (jak stara płyta winylowa).

Podobne artykuły znajdziesz na stronie bastille.pl