Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Jak działa nasz układ nerwowy?

Układ nerwowy człowieka to rozległa, skomplikowana sieć nerwów, która przetwarza informacje z naszego mózgu i ciała i wysyła je do mięśni, hormonów i organów wewnętrznych. Jego zadaniem jest przyjmowanie bodźców wokół nas i utrzymywanie naszego ciała w funkcjonowaniu na najwyższym poziomie. Ludzki układ nerwowy składa się z mózgu, rdzenia kręgowego i obwodowego układu nerwowego, który obejmuje autonomiczny układ nerwowy (kontrolujący czynności nielosowe, takie jak oddychanie i trawienie) oraz somatyczny układ nerwowy (kontrolujący czynności dobrowolne, takie jak poruszanie kończynami). Centralną jednostką przetwarzającą funkcje naszego ciała jest mózg. Przyjmuje on informacje z naszych zmysłów za pośrednictwem narządów zmysłów (oczy, uszy, nos, język), a następnie wysyła sygnały, aby kolejno reagować.

 

Rdzeń kręgowy pełni kluczową rolę, pomagając mózgowi w komunikacji z innymi częściami ciała. Działa jak linia telefoniczna między mózgiem a innymi częściami ciała: odbiera sygnały z mózgu o tym, co należy zrobić dalej, przekłada je na impulsy elektryczne, które wędrują przez neurony (komórki nerwowe), a następnie przekazuje te impulsy wzdłuż neuronów w dół, do miejsca, do którego mają dotrzeć. Obwodowy układ nerwowy funkcjonuje oddzielnie od tego procesu komunikacji, ale pomaga regulować pewne procesy fizyczne. 

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie brainboss.pl