Gimnazjum 5 skierniewice

Artykuły na każdy temat

Jak zaplanować budżet domowy?

Czasami wydaje się, że nie ma końca temu, co trzeba kupić. Są rachunki do zapłacenia i artykuły spożywcze do kupienia, na pewno, ale jest też pralka, która zapycha się co drugi tydzień, cieknący kran w łazience na piętrze i te buty, które widziały lepsze dni. Może się wydawać, że zawsze wydajesz na coś pieniądze i trudno jest się zorientować, na co idą twoje pieniądze, jeśli nie masz planu budżetu domowego.

Byłem tam. Nie jest zabawnie pamiętać o wszystkich wydatkach i jednocześnie starać się, by miesięczny dochód pokrył je wszystkie. Oto kilka wskazówek, jak uprościć sobie życie i utrzymać się na dobrej drodze z budżetem domowym:

-Zrób listę swoich niezbędnych zakupów (na przykład: rachunek za wodę, ubezpieczenie zdrowotne). Jest to łatwy sposób na śledzenie wydatków, które trzeba opłacić.

-Zrób listę swoich miesięcznych wydatków (czynsz/hipoteka lub ubezpieczenie domu, gaz do samochodu). Są to rzeczy, które chcesz płacić co miesiąc, ale niekoniecznie potrzebujesz ich co miesiąc (np. kiedy jesteś poza miastem lub nie potrzebujesz gazu). W ten sposób będziesz mógł zobaczyć, ile pieniędzy zostanie Ci co miesiąc na wydatki uznaniowe.

 

Więcej porad znajdziesz na stronie onluxury.pl